Автор Тема: Отговорност на мага пред хората  (Прочетена 33 пъти)

Неактивен magic

• Administrator
  • Jr. Member
  • Публикации: 64
    • Профил
Отговорност на мага пред хората
« -: 24 май 2018 12:16:35, четвъртък »
В интернет прочетох за нелепо самоубийство на 19 годишно момиче, което оставило след себе си бележка как не вижда смисъл да живее, тъй като така или иначе ще умре, защото има направена черна магия за смърт и няма парите, които и поискали, за да я развалят.

Длъжен ли е магът, чиято практика е такава, че работи с хора, да носи отговорност за своята работа? Длъжен ли е да иска пари и да се стреми към финансови облаги от човешкото нещастие?

За себе си зная отговора. Интересно ми е другите как мислят.
На всички желая щастие и добрини!

Неактивен Balanar

• Newbie
  • *
  • Публикации: 37
    • Профил
Re: Отговорност на мага пред хората
« Отговор #1 -: 24 май 2018 12:17:54, четвъртък »
magic, Ще ти кажа моето мнение, което надали ще ти хареса, но това е в което вярвам.
Не познавам "маг", който работи за пари или, като цяло не познавам лично човек, който счита себе си за маг (а и не държа).

Който има тайни познания не парадира с тях.

Конкретно за самоубийството нищо не мога да кажа. Няма как да кажа, защото не знам каква е пълната истина. Много от самоубийствата са един зов за внимание и желание да накажеш близките си хора.

Ще ти отговоря, като цяло моето виждане за нещата.
Като цяло никой на никой не е длъжен за нищо в този живот.

Големи хора сте и предполагам знаете, че всеки е сам за себе си.

Семейство, деца, любим човек - това са неща, които не винаги са ползотворни и позитивни за човек. Има изключителни вампири в семействата и разсъждения от сорта - тя ми е майка може да се държи както си иска с мен - НЕ! Говоря по принцип разбира се - добрите отношения с хората и взаимоуважението са много важни за мен. Като цяло - всекиму според заслуженото се дава. Също ако даваш на някой нещо не трябва да го караш да се чувства длъжен или да очакваш в замяна. Просто ако видиш/прецениш, че е неблагодарен - спираш да даваш (ако така смяташ за правилно). Ако се отнесеш с някой несправедливо и неблагодарно, то това със сигурност ще ти се върне под една или друга форма.

Длъжен ли е магът, чиято практика е такава, че работи с хора, да носи отговорност за своята работа? - Всичко е въпрос на личен морал и възгледи.

Ще ти кажа мнението си и за това. Ти се смяташ за бял маг - поне така си казвал. За мен всичко е субективно - бял/черен.
Много пъти като направиш добро - в по-дългосрочен план е било лошо за човека да му правиш това добро.
Същото важи и за обратното - правиш лошо, но в крайна сметка са добри последствията.

За съжаление това правило важи в повечето случаи в ежедневието ни.

Вземи едно дете - техните правят всичко за него, обгрижват го и какво ли още не и накрая той може да стане човек, който не може да се справя с живота и страда. Не е нужно да давам хиляди примери, за да ме разбереш.

Лично в моя живот - най-хубавите неща са ми се случвали след страхотни катаклизми.

Но това си е само мое мнение  :)

Неактивен Цеци_Вихронрав

• Jr. Member
  • **
  • Публикации: 79
    • Профил
« Отговор #2 -: 24 май 2018 12:19:45, четвъртък »
Длъжен ли е магът, чиято практика е такава, че работи с хора, да носи отговорност за своята работа? Длъжен ли е да иска пари и да се стреми към финансови облаги от човешкото нещастие?

За мен първият и основен закон в магията трябва да е: НЕ ВРЕДИ!
От там насетне... Ами ако можеш да помогнеш и имаш желанието помагаш, но да печелиш от хорското нещастие за мен е неморално.

Колкото до въпросното момиче... Била е лабилна и мисля, че дори да не и бяха казали, че има черна магия (напълно е възможно и да са я излъгали) тя щеше да намери друг повод да посегне на живота си. Не от маг, а от психолог е имала нужда.
Внимавай какво си пожелаваш... Може да реша да ти го дам!

Неактивен Chronos

• Newbie
  • *
  • Публикации: 32
    • Профил
« Отговор #3 -: 24 май 2018 12:20:23, четвъртък »
Може момичето наистина да е имала направена черна магия за смърт, защото като ти кажат такова нещо, няма как да се довериш само на едно мнение. Сигурно е попитала на няколко места и се е потвърдило. Грешката и е била, че е решила, че задължително трябва да даде много пари, ако иска магията да се развали. Би трябвало да отиде при маг, който няма да и вземе пари. Иначе какво излиза. Отиваш с проблемите си при някой и той почва една търговия с тях. Как ще ти реши проблема някой, който е зает да те гледа колко пари можеш да му броиш, а не ти гледа проблема? Има неща, които не могат да се купят и всичките пари на света да се дадат! Моралът и човещината не могат да се купят. Животът не може да се купи.

Би трябвало онези магове, които работят с хора, да носят отговорност пред хората. Жалкото е, че много от тях не го правят. Има и откровени лъжци. Има и такива, които за пари са готови да вкарат човек в гроба.

За хората остава поговорката, че спасението на давещите се е в ръцете на самите давещи се. Те трябва да внимават кого си избират да им реши проблемите.
Без бряг е времето!

Неактивен MaxxTheWizard

• Newbie
  • *
  • Публикации: 40
    • Профил
« Отговор #4 -: 24 май 2018 12:21:34, четвъртък »
Зависи от 3 неща според мен.

Първо - на кой служи.

Второ - какво носи в сърцето си.

И трето - какъвто избор направи, за такъв ще "плаща" или "носи кръста". Аз лично до скоро го раздавах "антихипократ", "евгеник", "ренегат черен магьосник", "грешка", "едноличен представител на смъртта за региона", "обсебен", "демон", "уникален" и това докато не разбрах, че всичко това е суета (любимият му грях...). "Глупостта е единственият непростим грях, който се наказва и в този живот, и в отвъдния...".

Сега се стремя да си върна човешкия облик, природа и принципи. Знам, че звучи кретенско и странно, но по- добре да съм антигерой, отколкото да станем "братя по съдба". Който има очи да гледа... знаете нататък!
Hodie mihi, cras tibi.

Неактивен The Shadow

• Administrator
  • Newbie
  • Публикации: 42
    • Профил
    • Форум за магия
« Отговор #5 -: 24 май 2018 12:22:13, четвъртък »
MaxxTheWizard, на мен черната магия си ми харесва... Заради свободата да се развивам в каквито посоки преценя, включително такива, които не са читави... Но си прав- в частта какво има в сърцето на човека... Аз не се стремя да навреждам, имам си лични морални принципи, които следвам неотклонно- сред тях е и да не преподавам познанията си по черна магия в онази им част, където би могло да се навреди на някой с тях...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен The Shadow

• Administrator
  • Newbie
    • Профил
    • Форум за магия
« Отговор #6 -: 24 май 2018 12:22:29, четвъртък »
magic, родителите са в правото си да издирят всички, казали на момичето за направена магия за смърт и да ги скъсат от дела за каквото се сетят и не се сетят... Явно става дума за мошеници... Дано поне след смъртта на момичето, справедливостта възтържествува и измамниците да си понесат съдебна отговорност за деянията си...
Познанието е само за тези, които са готови да жертват време и усилия, за да се сдобият с него.

Неактивен MaxxTheWizard

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #7 -: 24 май 2018 12:23:16, четвъртък »
theshadow, трансформираш се от класически черен магьосник в нещо друго, защото мрака и моралните принципи са две несъвместими неща и трябва крайно решение. самия факт, че не искаш да сееш поквара означава за мен, че или не си убил докрай, човека в теб, или се раждаш, за да станеш полубог или призрак. Харесвам крайният ти фанатизъм отровен с брилянтни знания и аристократична доза лудост. Понякога те усещам познат и близък, защото и двамата сме средновековни рицари завръщащи се от кръстоносен поход - уморени, пълни с мрак и кръв, почти без вяра, но с принципи вместо патерици за счупените й крака.

Знам, че знаеш и ми харесва, че не съм сам в мрака, където другите ги е страх и да погледнат.
Извинявай, за грубостта ми, но исках да го напиша!
И благодаря за посоката пак!..
Hodie mihi, cras tibi.

Неактивен The Shadow

• Administrator
  • Newbie
    • Профил
    • Форум за магия
« Отговор #8 -: 24 май 2018 12:23:54, четвъртък »
MaxxTheWizard, аз си не съм точно класически черен магьосник- така е, прав си...

Неактивен Kasandra

• Administrator
  • Jr. Member
  • Публикации: 76
    • Профил
« Отговор #9 -: 24 май 2018 12:25:02, четвъртък »
Не мисля, че черните магьосници са задължително без морал.

И да онагледя какво имам впредвид с една притча.
http://www.gnezdoto.net/mydrost/720-zashto-bog-postypva-nepredvidimo

Неактивен MaxxTheWizard

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #10 -: 24 май 2018 12:25:57, четвъртък »
Kasandra, явно освен друго съм бил и черна свиня без принципи, морал и задръжки... Почти ме е срам ако можех да си спомня какво точно означава това, но знам, че тук щеше да е удачно... Не е шега това, което написах сега и точно това го прави смешно... и зло. Много зло!
Аз бях такъв. Сега знам достатъчно, за да ми е спокойно!
Hodie mihi, cras tibi.